Caddiemaster 06 823 8600

Jäsentiedote 11 seuran kehityksestä

Kaikki muistamme koronan aiheuttaman pelästyksen maaliskuun alussa. Myös seuran johtokunnassa oltiin pelonsekaisissa tunnelmissa. Mitä tästä seuraa golfille ja seuralle. Nyt voimme todeta, että hyvin on mennyt. Toukokuun lopun taloustilanne ja kesäkuun lopun tiedot kertovat tarpeellisen:

  • Tulot ovat kasvaneet 6 %.
  • Kulut ovat alentuneet 6 %.
  • Toiminnan kassavirta on parantunut 90 %.
  • Jäsenmäärä kesäkuun lopussa oli 782. Vuoden 2019 lopullinen jäsenmäärä oli 686; kasvua tässä vaiheessa 14 %.
  • Kierrosmäärät kesäkuun lopussa 11.314 kierrosta; 2019 6.883 kierrosta kasvua 64 %.
  • Ravintolan toukokuun ja kesäkuun myynti on ollut tavoitteiden mukainen ja tuo seuralle kassavirtaa.
  • Greencard suorituksia on ollut noin 80 kpl.

Hyvän kehityksen johdosta kenttä- ja asiakaspalveluhenkilökuntaa lisätään hallitusti heinäkuulle. Mutta paranevaa kassavirtaa tarvitaan tänä ja myös tulevina vuosina. Kentän kuivuminen on jo toisena kesänä muodostunut ongelmaksi. Nyt on pakko aloittaa kastelujärjestelmän suunnittelu. Tähän palaamme. Viimeistään vuosikokouksessa

Johtokunnan puolesta kesäterveisin

Krister Höglund, puheenjohtaja