Laatukaluste Open – tulokset

Lauantaina Kokkolan Golfilla kisattiin Laatukaluste Openin merkeissä, jossa kilpailtiin naisten ja miesten pistebogeysarjoissa sekä lisäksi palkittiin kolme parasta Scratch-tulosta. Päivän parhaasta Scratch-tuloksesta vastasi Ville Nykänen kirjaamalla tuloskorttiin upeat 68 lyöntiä. Tähän tulokseen sisältyi muun muassa 6 birdietä. Miesten pistebogeysarjan vei nimiinsä Julius Hyyppä tuloksella 41 pistettä. Naisten sarjan voitti Alisa Nykänen tuloksella 42 pistettä ja samalla hän sai itselleen Laatukalusteen kiertopalkinnon vuodeksi eteenpäin parhaimman pistebogeytuloksen ansiosta. Tämä oli ensimmäinen vuosi, kun Laatukaluste Open pelattiin Kokkolan Golfilla ja Kokkolan Golf kiittää Laatukalustetta ja pelaajia onnistuneesta kilpailusta.

Lyöntipeli Scratch

1Nykänen VilleJGS353368
2Kaustinen PetriKoG383573
3Mäenpää EeroKoG373976
4Nieminen VilleKoG373976
5Seppälä JuhaniKoG374178
6Puputti JaakkoKoG394180
7Jumppanen HarriKoG394180
8Känsäkoski MarkusKoG414081
9Junkala VilleKoG364581
10Wihlman TomiKoG443882

Pistebogey HCP miehet

PelaajaSeuraSlopeOutInTulos
1Hyyppä JuliusArGC28212041
2Nykänen VilleJGS0192140
3Olkkola MikaKoG20182240
4Luhtio JukkaKoG26211940
5Nieminen VilleKoG7192039
6Wihlman TomiKoG13152439
7Mäenpää EeroKoG5181937
8Seppälä JuhaniKoG7191837
9Puputti JaakkoKoG9191837
10Hyyppä JukkaArGC20211637

Pistebogey HCP naiset

#PelaajaSeuraSlopeOutInTulos
1Nykänen AlisaJGS27251742
2Rättyä PäiviKoG29212142
3Lappalainen SeijaKoG27212041
4Myöhänen ElinaKoG16181937
5Havisto MinnaNSG18181937
6Hyyppä IngaKoG31152035
7Roiko MarjattaKoG27191534
8Havisto SaaraNSG10151732
9Vähärautio AnuKoG18201232
10Solajoki MarianneKoG22161531

Erikoiskilpailut

Pisin drive väylä 2, naiset: Minna Havisto
Pisin drive väylä 2, miehet: Ville Nykänen
Lähimmäksi lippua väylä 9: Juhani Seppälä
Lähimmäksi lippua lammen takaa väylä 14: Päivi Rättyä 2,09 m
Lähimmäksi lippua kahdella lyönnillä väylä 16: Tommi Penttilä 1,68 m

Eturivissä vasemmalta Julius Hyyppä, Alisa Nykänen, Ville Nykänen ja Saara Havisto. Takana Hannu-Pekka Havisto.